понеділок, 11 липня 2016 р.

"Зійди, сонце, на Купала!..."
 
З нагоди свята Івана Купала, в нашій бібліотеці презентовано книжкову вітрину "Магічне свято Івана Купала", де представлено книги з народознавства, етнографії. За допомогою книг на вітрині, користувачі бліотеки дізнаються з яких далеких язичницьких часів прийшло до нас це свято.
 



Івана Купала — традиційне свято, яке відзначається в Україні в ніч на 7 липня, тобто в ніч з 23 на 24 червня за старим стилем. Історично цей день був днем літнього сонцевороту (сонцестояння — 20-22 червня), що згодом збігся з Різдвом Івана Хрестителя та християнським святом Різдва Святого Пророка Предтечі.

У народній українській традиції день народження Іоанна (Івана Купала, Івана-травника, Копальний Іван) — це поетичне язичницьке свято торжества сонячного світла й тепла. У старовинних письмових джерелах Купало характеризується як язичницький бог земних плодів, якому Приносили в жертву хліб — головний плід землі.

Як народне свято, день Івана Купала відбувається з багатьма своєрідними обрядами та піснями.

З давніх-давен в Україні дівчата й хлопці виходять із села з радісними співами, розкладають вогнища на горі або десь у лісі поблизу ріки, танцюють навколо того вогнища й стрибають через вогонь. Дівчата ще співають ворожбицьких пісень і за різними прикметами примічають, чи здійсняться їх сердечні бажання. Ранком до сходу сонця вмиваються «іванівською» росою на красу. В Карпатах дівчата оперезаються перевеслом з пахучих трав, із тих самих трав плетуть вінки й кладуть собі на голову.

Головними атрибутами свята є Купало і Марена, що в різних місцевостях України готуються по-різному. Так, на Поділлі й Волині дівчата роблять «Купало» з гілок верби; для цього вони беруть гілку, квітчають її квітами й вінками, а потім ходять навколо такого «Купала» і співають пісень. Чоловіки і жінки теж сходяться на це видовище, але в співах вони участь не беруть.

В гаю зелененькім соловейко щебече, соловейко щебече;
Там дівчина мила віночок пустила з барвіночку, з барвіночку.
Плинь, плинь, віночку, гарний з барвіночку, за миленьким, за миленьким...
 
  Так, в нашому селі вже стало традицією святкувати це свято біля ставка, адже вода очищає від усіх негараздів.
  Спільно з Мар'ївською сільською радою, Будинком культури та сільською бібліотекою було проведено фольклорне дійство-"Зійди, сонце, на Купала!...", де були театралізовані дійства, таночки, свої чудові пісні дарував народний ансамбиль української пісні "Мар'ївчанка", а також зачаровували своїм  музичним талантом родина Гасленків .
 
 
 
 
 
 
 
Традицією цього свята був смачний куліш, яким пригощали всіх глядачів, а дітей, спонсори свята пригостили морозивом.
   
 


 

Немає коментарів:

Дописати коментар

    День вишиванки        День вишиванки в Україні відзначається в третій четвер травня. Цього року свято припало на 16 травня . У цей день ...

Популярні теми